Bišu viesnīca – DIY

Zinām jau, ka bites un citi apputeksnētāji nedzīvo tikai un vienīgi stropos vai plašās saimēs koku dobumos. Daļa mazāko un darbīgāko dabas iemītnieku dzīvo arī vienpatībā un meklē vietas, kur izaudzēt bērnus, apmesties un patverties no laikapstākļiem un ienaidniekiem.

Piedāvājam Tev iespēju izveidot pašam savu vientuļo bišu viesnīcu, balstoties uz mūsu ieteikumiem, taču šeit ir brīva vieta, kur radoši izpausties!

Nedaudz par bišu viesnīcu:

1. Kas tur dzīvos?

Šajās mājiņās, gluži kā Rīgas daudzstāvu namos, var ievākties ļoti dažādi un samērā neprognozējami iemītnieki – sākot ar savvaļas bitēm – pūkbitēm, kailbitēm, slaidbitēm, zīdbitēm un citām sugām (kuras Latvijā ir ap 300) un arī dažādu sugu lapsenēm, jātnieciņiem.

2. Kādēļ tādu veidot?

Pasaulē samazinās kukaiņu sugu daudzveidība, ieskaitot ziedaugu apputeksnētājus. Tagad, pavasarī ir īstais brīdis, kad mēs katrs savā dārzā, pagalmā, varam izveidot un izvietot kukaiņu viesnīcas, lai saglabātu kukaiņu daudzveidību.

3. Kas notiek šādos viesnīcas numuriņos?

Gluži tāpat kā cilvēkiem – sākumā notiek ievākšanās. Vispirms bite dodas izlūkgājienā un novērtē, vai vēlas tur apmesties. Ja bite atzīst to par labu esam, tā mēdz "pabeigt" būvi, izveidojot alā šķērssienu, piemēram, no māliem. Pēc tam bite sāk nest un stampāt alā putekšņus līdz kamēr to pietiek vienam bišu mazulim. Tad izdēj olu un uzbūvē jaunu starpsienu, tādējādi katra ola atrodas savā istabiņā. Kad aliņa ir pilna ar izdētajām oliņām un vairākām istabām, bite to kārtīgi aizmūrē ciet. Atšķirībā no medus bitēm, kas no olas līdz pieaugušai bitei attīstās 21 dienas laikā, vientuļo bišu attīstība apstājas, kad tā izaugusi līdz kūniņai, un turpinās tikai nākamajā pavasarī. Ziemas aukstums to nebiedē un nākamajā pavasarī piedzims nākamā bišu paaudze – vispirms puikas jeb trani, pēc tam meitenes jeb bišu mātes.

INSTRUKCIJA

Veido bišu viesnīcu no:
Niedrēm –
tās gan izžāvē pirms likšanas mājiņā, lai vēlāk nepelētu
Dēļiem – lūko, lai koksne nebūtu saplaisājusi – plaisas bitēm nepatīk, jo pa tām iekļūst mitrums
Kokteiļu salmiņiem dažādos diametros
Bambusa

Urbuma diametrs – piedāvājam taisīt trīs dažādos izmēros
12,5 / 12 / 10 vai 9,5 mm
7,5 / 6,5 / 6 / 5,5 / 5 mm
3 / 2,5 / 2 mm

Urbuma dziļums:
8-13 cm vai visa urbja garumā

PADOMI

  1. Mājokli var aizpildīt ar kartona stiebiriem, papīra salmiņiem vai niedrēm. Pēc tam tos viegli varēs ar pinceti izvilkt un nomainīt

  2. Stiebrus var izgatavot arī pats – no papīra. Ārējo stiebru pagatavo no kartona, to sarullē ap zīmuli un salīmē. Iekšējo čaulu gatavo līdzīgi, tikai no balta papīra

  3. Urbuma malām jābūt gludām, bez asām skabargām, kas varētu traumēt kukaiņu spārnus. Izmantojot niedres, jāraugās, lai stiebrus griežot, tie nebūtu saspiesti un saplaisājuši.

  4. Urbumi no pagales gala nav vēlami – plaisa urbumā padara to kukaiņiem neizmantojamu

  5. Ja vēlies krāsot viesnīcu, izvēlies dabisku krāsu un izdaiļo tikai ārpusi

  6. Bišu viesnīcas ik palaikam ir jāiztīra, pretējā gadījumā tur savairosies daudz kas cits, tikai ne bites!

NOVIETOJUMS

  1. Kukaiņiem ir nepieciešams siltums, it īpaši to attīstības laikā, tāpēc viesnīcu ieteicams novietot dienvidu pusē

  2. Bišu mājoklis jāsargā no lietus un vēja, tāpēc vēlams to novietot zem kāda jumta, slieksnīša

  3. Būtisks ir arī mītnes tuvums pārtikas avotiem – augiem, ziediem –, taču nevajadzētu arī to novietot dārza vidū

  4. Bišu viesnīcu vēlams ierīkot vismaz 50 cm augstumā un pārliecināties, ka tā ir kārtīgi nostiprināta

DALIES ar mums! Parādi mums un citiem savu veikumu sociālajos tīklos Facebook un Instagram, pievienojot bildi un atzīmējot @bisudraugs vai pievienojot mirkļbirku #bišudraugs!

Next
Next

Biškopis – medusbišu draugs